top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıGülşah Başandaç

Evde hareket et, aktif ol, sağlıklı kal!

Güncelleme tarihi: 9 Oca 2022

COVID-19 salgını ve sokağa çıkma yasakları ile çoğumuz evde hareketsiz oturmak zorunda kaldık.


Ancak böyle bir dönemde hareketsiz kalmanın aksine, farklı fiziksel aktivite düzeyindeki her yaştan insanın, çok daha aktif olması gerektiğini söylemem gerekiyor. Dünya sağlık örgütünün ‘Aktif Ol!’ kampanyası, tam da bunu yapmanıza ve aynı zamanda biraz da eğlenmenize yardımcı olmayı amaçlıyor.

Oturmaya kısa aralar verin!

Unutmayın oturmaya sadece kısa bir ara vermek, yürümek veya esneklik egzersizleri gibi 3-4 dakikalık hafif yoğunluklu fiziksel aktiviteler yapmak, kaslarınızı gevşetmeye ve kan dolaşımını ve kas aktivitesini iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Düzenli fiziksel aktivite hem vücuda hem de zihninize fayda sağlar.

Yüksek tansiyonu düşürebilir, kilo vermenize yardımcı olabilir ve kalp hastalığı, felç, tip 2 diyabet ve çeşitli kanser risklerini azaltabilir. Aynı zamanda kemik ve kas gücünü geliştirir, dengenizi, esnekliğinizi ve zindeliğinizi artırır.


Yaşlı insanlar için özel planlanan egzersiz programlar ve dengeyi geliştiren aktiviteler, düşme ve yaralanmaları önlemeye yardımcı olur.

Grup halinde yapılabilecek düzenli fiziksel aktiviteleri tercih etmeniz, bu hareketleri günlük rutininiz haline getirmeniz, aynı zamanda aile ve arkadaşlarla iletişim halinde kalmanızın sosyal ve fiziksel bir yolu olabilir.


Fiziksel aktivite ile yaşam enerjinizi yükseltin!

Fiziksel aktivite aynı zamanda ruh sağlığımız için de çok iyi bir terapi yöntemidir. Depresyon riskini azaltır, zihinsel-bilişsel gerileme ve bunama başlangıcını geciktirir ve genel duygu durumunu iyileştirir.


Yaş grubunuz için ne kadar fiziksel aktivite önerilir?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), her yaştan insanın, sağlıkta iyilik durumuna fayda sağlamak için yapması gereken fiziksel aktivite şiddeti konusunda tavsiyelerde bulunmaktadır.


1 yaşın altındaki bebekler

• Tüm bebekler günde birkaç kez fiziksel olarak aktif olmalıdır.

• Henüz hareket halinde olmayan bebekler için, uyanıkken yüzüstü pozisyonda (karın üzerine) yatarak, en az 30 dakika oyun oynama aktiviteleri gün içine yayılabilir.


5 yaşın altındaki çocuklar

• Tüm küçük çocuklar, her yoğunlukta çeşitli fiziksel aktivitelerde günde en az 180 dakika geçirmelidir.

• 3-4 yaş arası çocuklar bu sürenin en az 60 dakikasını orta ila şiddetli yoğunlukta fiziksel aktivitede geçirmelidir.


5-17 yaş arası çocuklar ve ergenler

• Tüm çocuklar ve ergenler günde en az 60 dakika orta ve şiddetli fiziksel aktivite yapmalıdır.


• Bu aktiviteler, haftada en az 3 gün kas ve iskelet sistemini güçlendirecek aktiviteleri içermelidir.


• Günlük 60 dakikadan fazla fiziksel aktivite yapmak ise, ek olarak sağlığa yarar sağlayacaktır.


18 yaş üstü yetişkinler

• Tüm yetişkinler, hafta boyunca en az 150 dakika orta yoğunlukta fiziksel aktivite veya hafta boyunca en az 75 dakika şiddetli yoğunlukta fiziksel aktivite yapmalıdır.

• Ek sağlık yararları için, yetişkinler orta yoğunluktaki fiziksel aktivitelerini haftada 300 dakikaya veya eşdeğerindeki bir antrenman hacmine çıkarmalıdır.


• Kas-iskelet sisteminin sağlığının geliştirilmesi ve sürdürülmesi için, haftada 2 veya daha fazla gün büyük kas gruplarını içeren kas güçlendirme aktiviteleri yapılmalıdır.


• Ayrıca, zayıf hareket kabiliyetine sahip yaşlı yetişkinler, dengeyi geliştirmek ve haftada 3 veya daha fazla gün düşmeyi önlemek için fiziksel aktivite ve egzersiz yapmalıdır.

Sağlıklı bir yaşam için fiziksel olarak aktif olduğunuz mutlu günler dilerim.

Değişim hareketle başlar!

13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page