top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıGülşah Başandaç

RockTape ile Postür ve Hareket!

RockTape Fasyal Hareket Bantlaması (Facial Movement Taping, FMT) teknikleri akut ve kronik durumlarda ağrı ve disfonksiyonların yönetimi, ödem ve eklem hareket açıklığı kısıtlılığını azaltmak için kullanılır. FMT için kullanılan teknikler, anlaşılması ve uygulaması kolay, klinikte pratik tekniklerdir.


Bu yazımda sizlerle postür için kullanılabilecek RockTape uygulamalarının etki mekanizmasından bahsedeceğim.

Postüral gelişim pek çok fizyoterapistin tedavisinin merkezidir. Çünkü postür kaybı stabiliteyi, hareketi, eklem mekaniğini ve kas fonksiyonelliğini olumsuz yönde etkiler.

Postür bozuklukları, baş ağrısından eklem ve kas ağrılarına kadar bir çok ağrılı sendromun ve hatta akut/kronik yaralanmaların sebebi olabilir. Yaralanmaların önlenmesi veya tekrarlamaması için koruyucu çalışmalara önem veren fizyoterapistler, kişilerin disfonksiyonlarının ve performans eksikliklerinin altındaki ana sebebi çözmekle ilgilenirler.

RockTape kinezyolojik bantlama teknikleri, postüral gelişimi sağlamada rehabilitasyonun önemli bir parçası olabilir. Postürü sadece ayakta duruşta ve oturuşta statik pozisyonumuz olarak düşünmek yanlıştır. Bakış açımızı genişletip postürün ve eklem pozisyonlarının hareketle nasıl bir bağlantı içinde olduğunu sorgulamalıyız.

İnsan vücudundaki tüm hareketlerin bir başlangıç bir de bitiş pozisyonu vardır. Hareket esnasında bir çok değişken ve farklı düzlemler iç içe geçmiş durumdadır. Bu sebeple hareket ve pozisyon bir madalyonun iki yüzü gibidir.

Bir hareketin başlangıcı veya bitişi suboptimal pozisyonda olursa, hareket eksik veya dengesiz gerçekleşmiş olacaktır. Disfonksiyonlar ve asimetriler çoğu zaman suboptimal pozisyonlar yüzünden gerçekleşmektedir. Bu durum hareketin performansında düşüklüğe ve hatta yaralanmaya sebep olabilir.


Halter sporunu düşünelim, snatch (koparma) hareket döngüsündeki küçük bir açısal sapma, başarıyı ya da yenilgiyi belirler.

Bu durum bütün sporlar ve hatta günlük hayat aktiviteleri için de geçerlidir. Küçük açısal sapmalar veya hareket döngüsündeki kaymalar eklemlerde ve kaslarda overuse yani yanlış pozisyonda aşırı kullanıma sebep olabilmektedir.


Hareket esnasında aşırı miktarda yorgunluk, yük veya intansite (ya da üçü birlikte!) varsa, zayıf postürün kötü sonuçlarını görmek daha da kolaylaşacaktır. Aynı zamanda bir koşuda veya yürüyüşte onbinlerce kötü pozisyonda atılmış adım da kişi için aynı derecede zararlı sonuçlar doğurabilir.

İnsanların postürleri, extremite hareketleri, duruşları veya fonksiyonellikleri ile kendilerini nasıl ifade ettikleri üzerine çalışan antropolojist Ray Birdwhistell ve ekibinin bilimsel araştırmaları şunu göstermektedir;

Bilişsel ve hareket yolu ile öğretme modeli olan kinestetik öğrenme çalışmalarını bedensel davranışı değiştirmede görsel yönlendirmeye göre 30 kat, işitsel yönlendirmeye göre 1000 kat daha hızlı olduğu kanıtlanmıştır.

Bu yüzden kişiler korrektif egzersizleri sözlü yönergelerden ziyade fotoğraflarla ya da hareketin gösterilmesi ile daha hızlı öğrenirler.

RockTape FMT kinestetik eğitim verir ve bu da kişinin bedensel hareket zekasını artırarak vücudunu yetenekli bir şekilde kullanma becerisini kolaylaştırır.

FMT ile yapılan kinestetik farkındalık çalışmaları postürün düzeltilmesine yardım eder. Aynı zamanda yapılan bantlama bilinçli olarak fark edilsin ya da edilmesin, vücuda kinestetik bir farkındalık kazandırarak korektif egzersizler ile benzer bir mekanizmada, gerilimin etkisini kullanarak feedback verir ve vücudun daha iyi pozisyonlanmasına etki eder.


Doğru yapılan küçük dokunuşların büyük etkisi!

Thedon’un çalışması gösteriyor ki; kas yorgunluğuna bağlı gelişmiş kötü bir postürde, Achill tendonuna uygulanan basit bir teknikle uygulanan küçük bir parça RockTape’in cilt stimülasyonu, daha dik bir ayakta duruş postürünü geliştirmek için yeterli olabilecektir.


Yorgunluğa bağlı gelişen kassal duyusal input ile bozulan postüral sistemdeki normal dışı hareketler ağrı, hareket kısıtlılıkları ve duruş bozukluklarına sebep olurken, FMT uygulaması sonrası ciltten beyne giden afferenlerin yardımı ile postüral stabilite sağlanabilir ve bu da doğru duruşun devamlılığını sağlar.


İşte fizyoterapide kullandığımız RockTape kinezyolojik bandı ile yapılabilen tekniklerden ve etki mekanizmalarından yalnızca bir tanesi. Yardımcı küçük ekipmanlarımız ve mucizevi görünen bilimsel sonuçları…43 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page