top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıGülşah Başandaç

Herkesin Squatına Kimse Karışamaz

Güncelleme tarihi: 9 Oca 2022

Squat, yani çömelme.

Son zamanlarda hemen hemen her seviyeden insanın egzersiz programına, farklı şekillerde dahil olmayı başarabilen bir egzersiz 'squat'!

Bu nedenli çok tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri de, bebekliğimizden bu güne gelen ve günlük hayatta çokça tercih ettiğimiz fonksiyonel bir hareket olması. Oturup kalkarken, kahvehane önünde çayınızı yudumlarken, acil servis önünde hastanızdan haber beklerken, bahçenize küçük bir fidan ekerken, yani günlük yaşamda sık sık tercih ettiğimiz en temel hareketlerden biri...


Peki insanoğlunun standart bir squat şekli var mıdır? Bu sorunun cevabı aslında hayır. Kimse aynı şekilde çömelmez ve çömelmemelidir de!

Çömelmenin standart olması gereken konu şekli değil, yalnızca genel prensiplerinin aynı olmasıdır.


Temel prensip;

  • Dizler ayağın ortasından dışına doğru hareket eder,

  • Topuklar yerde kalmalıdır,

  • Bel ve omurga hareketi minimum olmalı ve kontrollü olmalıdır.

Bunun dışında dizler ayak parmak uçlarını geçebilir, ayaklar bazılarında az bazılarında daha çok dışa dönebilir, hatta kontrol etmekte zorlandığımız pek çok hareket bozuklukluğu da göze çarpabilir.

Squat yapan birini gördüğümüzde, hareketin kalitesinde bir eksiklik gördüğümüzde, veya enterasan bir pozisyonda çömelen birini farkettiğimizde, ilk işimiz o kişinin kuvvet veya esneklik kaybı olduğunu söylemek olmamalı.


Yani sadece kassal kuvvet kaybı, esneklik kaybı veya eklem mobility kaybı ile konuya yaklaşmamalıyız. Squatımız da tıpkı parmak izimiz gibi bize özgü bir hareket ve anatomik farklılıklardan etkilenerek, hareketimiz şekil değiştirebiliyor. Yani bu 'kişiye özgü' sergilenen hareket, kişinin anatomisine ve kemik yapısına bağlı da olabilir. Bunu anlayabilmek ve yorumlayabilmek için, kişinin bazı fiziksel testlerden geçmesi gerekebilir.


Bu anatomik farklılıklar neler olabilir;

  • Femur boynunun açısı

  • Femur boynunun uzunluğu

  • Pelvisin pozisyonu

  • Soket eklemin hareket derinliği gibi anatomik varyasyonlar...


Bir sonraki yazımda, bu anatomik farklılıkları, hareketin değerlendirilmesini ve iyileştirilmesi hakkında önerilerimi daha detaylı bir şekilde anlatacağım.


Herkes gibi çömel-me!:)

İyi squatlar.


65 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page